Tidligere vindere & Mesterklasse

MESTERKLASSE 2015
 

INTERNATIONAL MESTERKLASSE

1. NOMA København 39/96
2. GERANIUM København 39/93
3. KADEAU KØBENHAVN København 38/92
4. SØLLERØD KRO Holte 37/91
5. MIELCKE & HURTIGKARL København 37/90
6. RESTAURANT AOC København 37/89
6. KONG HANS KÆLDER København 37/89
8. FREDERIKSHØJ Aarhus 36/91
9. STUDIO København 36/89
10. KADEAU BORNHOLM Åkirkeby 36/88
11. HOTEL FREDERIKSMINDE Præstø 36/87
12. FALSLED KRO Millinge 36/86
13. TI TRIN NED Fredericia 36/81

MESTERKLASSE

14. TREE TOP Vejle 36/79
15. KOKS Thorshavn 36/78
16. AMASS København 35/86
17. MARCHAL København 35/84
17. RELÆ København 35/84
19. HENNE KIRKEBY KRO Henne 35/83
19. SLOTSKØKKENET/DRAGSHOLM SLOT Hørve 35/83
21. GRØNBECH & CHURCHILL København 35/80
22. FRU LARSEN Langå 35/78
23. ALBERTO K København 34/86
23. RESTAURANT SLETTEN Humlebæk 34/86
25. FORMEL B København 34/80
26. PONY København 34/78
27. RADIO København 34/77
28. VENDIA GOURMET Hjørring 34/75
29. KIIN KIIN København 33/80
30. RESTAURATIONEN København 33/79
30. RESTAURANT VARNA Aarhus 33/79
32. DEN RØDE COTTAGE Klampenborg 33/78
33. LASSENS RESTAURANT (STAMMERSHALLE BADEHOTEL)
Gudhjem 33/77
33. UFORMEL København 33/77
35. GEIST København 33/75
36. KOKKERIET København 32/78
37. MOLSKROEN Ebeltoft 32/77
38. RESTAURANT BABETTE Vordingborg 32/76
38. VILLA VEST Lønstrup 32/76
40. CLOU København 32/75

PRISVINDERE 2015

Årets bedste restaurant: Noma

Nominerede
Geranium, København
Søllerød Kro, Holte
Kadeau København, København
Noma, København
 

Årets nye restaurant: Uformel, København

Nominerede
Uformel, København
Gastromé, Aarhus
No. 2, København
Restaurant Tabu, Aalborg
 

Årets serviceoplevelse: Kong Hans Kælder, København

Nominerede
Restaurant AOC, København
Kong Hans Kælder, København
Frederikshøj, Aarhus
Noma, København
 

Årets vinoplevelse: Kadeau København, København

Nominerede
Mielcke & Hurtigkarl, København
Kadeau København, København
Søllerød Kro, Holte
Restaurant AOC, København
 

Årets unge kokketalent: Frederik Alexander Rudkjøbing, Uformel, København

Årets ”feel good-oplevelse”: Klassisk 65, Aarhus

Nominerede
Piaf, Silkeborg
Bistro59, Aalborg
Gorilla, København
Klassisk 65, Aarhus
 

Årets ”en rejse værd”: Kadeau Bornholm, Aakirkeby

Nominerede
Hotel Frederiksminde, Præstø
Kadeau Bornholm, Aakirkeby
Falsled Kro, Millinge
Ti Trin Ned, Fredericia
 

Årets innovatør: Bæst, København

Nominerede
1. th, København
Gorilla, København
VINDER: Bæst, København
Øl & Brød by Mikkeller, København
 

Årets smag for skillingen: Osteria 16, København

Nominerede
Osteria 16, København
Barbie, København
Canblau Tapasbar, Aarhus
Essens, Frederikshavn

 

Årets vinkort: Søllerød Kro, Holte

Nominerede
Malling Kro, Malling
KUL, København
Søllerød Kro, Holte
Vallø Slotskro, Køge

 


 2014

Årets restaurant: Noma

Nominerede
Noma
Geranium
Studio
Frederikshøj

Årets madoplevelse: Geranium

Nominerede
N
oma
Geranium
Studio
Frederikshøj

Årets vinoplevelse: Mielcke & Hurtigkarl

Nominerede
Mielcke & Hurtigkarl
Kadeau København
Søllerød Kro
AOC

Årets serviceoplevelse: Frederikshøj

Nominerede
Noma
Marchal
Frederikshøj
Søllerød Kro

Årets nye restaurant: Studio

Nominerede
Amass
Studio
Marchal
Pasfall

Årets ”feel good-oplevelse”: Pluto

Nominerede
Pluto
Paté Paté
Mest
Restaurant Et

Årets ”en rejse værd”: Falsled Kro

Nominerede
Falsled Kro
Kadeau Bornholm
Koks
Henne Kirkeby Kro

Årets unge kokketalent: Rasmus Munk, Tree Top

Årets innovatør: Amass

Nominerede
Amass
Bror
Verandah
Can Blau

 

White Guide Nordic 2017 Stockebye caviar H.W. Larsen GASTRO unika Køb White Guide White Guide App